ŁEBA

Krótko o Łebie

Łeba to jedna z najpopularniejszych miejscowości wypoczynkowych nad polskim morzem. To co wyróżnia ją od innych nadmorskich miejscowości, to przede wszystkim specyficzny mikroklimat, bogactwo lasów sosnowych, szerokie czyste piaszczyste plaże, unikatowe na skalę światową ruchome wydmy oraz bogactwo wód: z jednej strony jezioro Sarbskie, z drugiej strony jezioro Łebskie, a z trzeciej strony nasze piękne Morze Bałtyckie. Pomiędzy jeziorem Łebskim, a morzem znajdują się wydmy ruchome. Zjawisko uznawane za niespotykane w Europie. Wydmy ruchome wchodzą w obszar Słowińskiego Parku Narodowego, który został umieszczony na liście UNESCO, jako światowy rezerwat biosfery.
ATRAKCJE

Jak spędzić wolny czas?

WĘDKARSTWO

Fani wędkarstwa mają możliwość połowu ryb na kanale Chełst. Istnieje możliwość wypożyczenia kajaków i dopłynięcie nim do jeziora Sarbsko. Polecamy również morskie wyprawy na połów dorsza na morzu Bałtyckim.

WYCIECZKI

Z pomocą wykwalifikowanych animatorów czasu wolnego, organizujemy wycieczki piesze po najciekawszych miejscach Łeby oraz wycieczki autokarowe w najciekawsze miejsca regionu. Takie wycieczki to świetny sposób spędzania wolnego czasu.

SPORTY EKSTREMALNE

Lubisz sporty ekstremalne? Co powiesz na szybką naukę Windsurfingu lub Kitesurfingu? W okolicach Łeby t.j w miejscowości Sarbsk znajdują się szkółki tych sportów.Ten sport gwarantuje dużo emocji i adrenaliny skierowany szczególnie dla dzieci i młodzieży. To też świetny sposób spędzania wolnego czasu na powietrzu.

PARK DINOZAURÓW

Ciekawa propozycja dla rodzin z dziećmi. Mnóstwo atrakcji min. makiety dinozaurów, duży plac zabaw, kino 7D MAX, komnata strachu, pojazdy flinstonów, tratwy wodne, ścieżka edukacyjna, wyprawy po złoto i wiele innych

SPRZĘT WODNY

Udostępniamy Gościom do wypożyczenia kajaki. Osoby szukające mocnych wrażeń mogą skorzystać z rejsu statkiem po Morzu Bałtyckim lub przejażdżki super ekstremalną motorówką (usług tych nie świadczymy ale polecamy).

GRILL

Polacy kochają grillować! Wiemy o tym doskonale, dlatego udostępniamy naszym Gościom (do wypożyczenia w recepcji) zestawy grillowe. To świetny sposób spędzania ciepłych wieczorów na łonie natury z rodziną i przyjaciółmi.

TENIS ZIEMNY

A może tenis? 200m od naszego obiektu znajdują się korty tenisowe. Istnieje możliwość zapisania się do szkółki tenisowej lub po prostu wynajęcie instruktora do nauki. Jeżeli potrafisz już grać, wystarczy wynająć kort oraz sprzęt (jeśli takiego nie posiadasz) i cieszyć się grą.

FOKARIUM

Sea Park to propozycja nie tylko dla najmłodszych. W cenie biletu zobaczymy: foki, muzeum marynistyczne, park makiet zwierząt morskich, duży plac zabaw dla dzieci, wrak na wspak, real ocean 3d, park miniatur morskich, kolejka pirata, park zręcznościowo-linowy dla dzieci.

WYCIECZKI ROWEROWE

Goście Lech Resort & SPA mają możliwość wypożyczenia rowerów i zorganizowania rodzinny wypadów na łono natury lub po prostu by zwiedzić najpopularniejsze miejsca w Łebie. Takich miejsc jest dużo, dlatego czasem warto posiłkować się dwukołowcem.

PUBY & DYSKOTEKI

Łeba to doskonałe miejsce dla osób lubiących się rozerwać. Duża ilość klubów, kawiarenek i pubów sprawia, żę życie nie kończy się tutaj po 20. Nasz obiekt oddalony jest około 700 metrów od centrum, dlatego głośna muzyka i gwar nie zakłócą twojego spokoju.

JAZDA KONNA

Około 5km od Łeby w miejscowości Nowęcin znajduje się duży kompleks stadnin koni. Można tam skorzystać z lekcji jazdy konnej lub wynająć instruktora do nauki indywidualnej. To świetny sposób na spędzanie wolnego czasu dla ciebie i twoich bliskich.

POWER PARK

Power Park to ciekawa propozycja zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Tor gokartowy, tor quadowy dla młodszych i starszych, park linowy, paintball to tylko niektóre z wielu atrakcji jakie czekają na odwiedzających.

WIĘCEJ ATRAKCJI

Oto pełna lista atrakcji w Łebie

 • Ruiny kościoła św. Mikołaja – opiekuna rybaków i żeglarzy z XIV wieku. Jest to najstarszy zabytek miasta. W pobliżu kościoła w XIV w. znajdowała się „stara Łeba” – pierwotna osada. Niestety katastrofalne sztormy zniszczyły budowlę pozostawiając jedynie jej fragment.
 • Port jachtowy MARINA ŁEBA – pierwsze tego typu kompleksowe przedsięwzięcie, zrealizowane na polskim wybrzeżu. Może przyjąć ponad 120 jednostek różnych klas, w tym także jachty żaglowe o długości do 18 metrów i motorowe do 24 m długości. Miejsca postojowe umożliwiają skorzystanie z przyłączy wody i energii elektrycznej. Stanowiska postojowe zlokalizowane są przy trapach pomostów pływających.port jachtowy w Łebie
 • Cmentarz ewangelicki przy ul. Parkowej – znajduje się tam obelisk, upamiętniający cmentarz gminy ewangelickiej, żyjącej w Łebie do 1945 roku. Na kamieniu widnieje napis: „Pamięci gminy ewangelickiej” w czterech językach: kaszubskim, niemieckim, polskim i łacińskim.
 • Stadniny koni – zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie Łeby. Stadniny zajmują się prowadzeniem rekreacji turystyki konnej, nauką oraz doskonaleniem umiejętności jeździeckich, a także treningiem sportowym w dyscyplinach skokowych i ujeżdżaniu koni.stadnina koni w Łebie
 • Filia Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego – Rąbka
 • BRAMA (Wejście do SPN – Rąbka). SPN utworzony został 1 stycznia 1967 r. W 1977 r. został uznany przez UNESCO jako Światowy Rezerwat Biosfery. Główną atrakcją turystyczną Parku są ruchome wydmy, których bardzo drobny piasek pod wpływem wiatru, wędruje na wschód z szybkością 3 – 10 metrów rocznie, zasypując napotykane lasy. Ekosystemy stanowią 55% ogółu powierzchni. Największe pole wydmowe wynosi ok. 500 ha, a największe wydmy sięgają do 42 m.
 • Biblioteka Miejska, ul. 11-go listopada 5a – organizator wielu ciekawych imprez kulturalnych, takich jak: kabarety, spotkania autorskie, spotkania malarskie, warsztaty rzeźby i inne. Stałą ekspozycją jest wystawa – Łeby w starej fotografii oraz Świerkowa Tratwa „NORD”.
 • Kościół p.w. WNMP – ul. Powstańców Warszawy 28 – zbudowany został w 1683 r,. Do budowy świątyni użyto częściowo materiałów z kościoła św. Mikołaja, zniszczonego przez sztormy w 1558 r. Na zewnętrznej ścianie znajduje się obelisk pojednania – granitowy głaz wysokości 2 m., szerokości 1 m. Upamiętnia poległych w czasie I wojny światowej mieszkańców Łeby i okolicznych wsi. Na tablicy widnieje około 50 nazwisk.
 • Park Jana Pawła II, ul. Łąkowa. Z inicjatywy łebskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, 25 lipca 1999 roku w parku im. Jana Pawła II, ustawiono wykonaną przez rzeźbiarza artystę Piotra Tyborskiego figurę św. Jakuba Apostoła. Figura była częścią słynnego ołtarza papieskiego z Sopotu (1999 r.), wg projektu prof. Mariana Kołodzieja.Park św. Jana Pawła II w Łebie
 • NEPTUN – zamek na plaży z 1905 roku, ciekawy architektonicznie budynek położony w szczególnie urokliwym miejscu na skarpie wydmy morskiej. W nim ogniskowało się życie towarzyskie. Dawny „Kurhaus”, potem kolejno: Profilaktyczny Dom Zdrowia, Ośrodek Fundusz Wczasów Pracowniczych i od 80 lat XX wieku obiekt hotelowy – własność spółki.
 • Krzyż nawigacyjny – metalowa, 16-metrowa konstrukcja. Stoi u podstawy łebskiego zachodniego falochronu. Postawiony we wrześniu 2001 r. poświęcony pamięci marynarzy, rybaków, żeglarzy i tym, którzy nie powrócili z morza.
 • Najstarszy dom w Łebie, ul. Kościuszki 86 – kupiec i konsul Johann G. Mampe, zbudował ten dom przy Hauptstrasse 18. Na frontowej belce poprzecznej, częściowo zachował się napis w języku łacińskim, który w całości brzmiał: „Bóg jest moim obrońcą i wspomożycielem. Panie, nie opuszczę Cię, Ty mnie przecież błogosławisz. Johann Mampe – 18 lipca 1723 r.”
 • „Świerkowa Tratwa” – Biblioteka Miejska – replika tratwy, na której 28.08.1957 r. wypłynął z Łeby – wraz z trójką przyjaciół – znany dziś żeglarz, marynista, ekolog, pisarz i rekordzista samotnej żeglugi Andrzej Urbańczyk (1936 r ur. W Łebie). Tratwa wypłynęła w kierunku Szwecji i dotarła do Gotlandii.
 • Wieża widokowa Rowokół – góra wznosząca się nad okolicą (115 m n.p.m.). Z dala Rowokół, wygląda jak stożek wulkanu. W średniowieczu był miejscem kultu pogańskiego. W XIII wieku zbudowano tu kaplicę św. Mikołaja, patrona rybaków i żeglarzy. Góra pełniła również rolę latarni morskiej, palone tu ogniska miały wskazywać żeglarzom drogę. Rowokół stanowił też schronienie dla rozbójników, którzy mieli ukryć tu swoje skarby. Na szczycie wznosi się wieża widokowa udostępniana dla turystów, z której rozpościera się wspaniały widok na okolice SPN.
 • Muzeum przyrodnicze w Smołdzinie. Uroczyste otwarcie Muzeum odbyło się w dniu 24 lipca 1974 r. Początkowo ekspozycja składała się z działów: ogólnego, plaża i wydmy, lasy z dioramą dużych ssaków. Adaptacja dalszych pomieszczeń na poddaszu i w piwnicach pozwoliła na powiększenie ilości działów wystawienniczych, a także na przeniesienie do budynku biblioteki oraz preparatorni i ciemni fotograficznej. Obecnie ekspozycja zajmuje 255 m2.
 • Muzeum „Motyle Świata”. Muzeum istnieje w Łebie od 1999 roku. W swojej kolekcji posiada zbiór ponad 3000 motyli z całego świata, gromadzonych przez dwa pokolenia w jednej rodzinie. Najstarsze prezentowane gabloty i okazy pochodzą z 1906 roku i w nienaruszonym stanie przetrwały dwie wojny światowe do dnia dzisiejszego. Na wystawie można zapoznać się, z opisanymi najciekawszymi zjawiskami, występującymi w tym niesamowitym pełnym kolorów i różnorodności kształtów świata motyli.
 • Park Dinozaurów – w Łeba Parku. Można tam znaleźć zrekonstruowane dinozaury, od małych do bardzo dużych postaci, np. 13-metrowego brachiozaura. Jest również stała ekspozycja skamieniałości i minerałów wraz z Galerią Bursztynową. Ponadto znajduje się tam Mini Zoo, gdzie można obcować z żywymi zwierzątkami, m.in. kozami, owcami, jeleniami, a także ekstremalne kino emocji 5D ze wszelkimi rodzajami odczuć, łącznie z padającym deszczem. Dla najmłodszych jest oczywiście plac zabaw z wieloma przyrządami i torami przeszkód.
 • Sea Park w Sarbsku – Fokarium, kino 3 D, muzeum marynistyczne, Park miniatur latarni morskich.
 • Illuzeum – muzeum iluzji w Łebie, ulica Kościuszki 67. Wystawa interaktywna.
 • Oceanarium – ulica Kościuszki ( za Urzędem Miasta)
 • Labirynt 3D – największy w Polsce – ulica Św. Mikołaja
 • Wyrzutnia Rakiet – SPN. Od 1940 roku hitlerowski poligon rakietowy. Tutaj, niemieccy naukowcy testowali rakiety przeciwlotnicze i balistyczne. Na terenie znajdują się: ekspozycja wykopanej 1,5 km od poligonu SPN rakiety ziemia – ziemia, zabudowania z okresu drugiej wojny światowej, bunkier dowodzenia, lej wyrzutni z widocznymi kanałami po chłodziwie, fundamenty stacji radiolokacyjnych RHAINGOLD i MANHEIM REISE, fundamenty hali montażowej służącej do konstrukcji rakiet przeciwlotniczych.
OFERTY SPECJALNE Rezerwacje